Je těžké být debilem, neboť konkurence je příliš vysoká.

psí mýty

6. července 2007 v 21:31 | kikina |  Pejsani
O psech se toho říká mnoho. O věrnosti, dokonalém čichu nebo o radosti, kterou svým páníčkům přinášejí... jistě nelze pochybovat. Nicméně mnoho dalších věcí, které se o psech vyprávějí, není založeno na pravdě. Zkusme tedy oddělit pravdu od omylů.
Psí rok odpovídá sedmi lidským rokům
Veterináři tvrdí, že to není pravda. Tento poměr platí u psů zhruba pětiletých. U mladších je však tento poměr mnohem vyšší, například první rok života štěněte představuje v lidském měřítku asi 15 let. Postupně, jak pes stárne, poměr se snižuje. desetiletý pes odpovídá 59 rokům člověk, třináctiletý pak 75rokům
Pes, který vrtí ocasem, je přátelský
Mnoho psů sice ve chvíli spokojenostivrtí ocasem, často však záleží na poloze ocasu. Pokud je rovně s tělem, nebo dokonce nahoru, můžu to znamenat spíše nejistotu. Stejně tak je známo, že pes součastně štěká a vrtí ocasem třeba při pohledu na pošťáka, to však neznamená, že se mu v příštím okamžiku zakousne do lýtka. Musíme si vždy uvědomit, že mnohem důležitější jsou i ostatní znaky, od polohy uší až po zježenou srst na krku a zádech.
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Je samozřejmě mnohem jednodušší učit povely psy mladé, ale to je dáno především tím, že starší pes má mnohem zažitější návyky, které jsou z pohledu cvičitele často škodlivé, proto je jednodušší začít s nácvikem v mládí. Jinak se však na starší psy musíme dívat stejně jako na starší lidi, i ti jsou schopni učit se prakticky po celý život. Pouze je složitější prolomit léty zavedené nácviky.
Pes žere trávu, je nemocný
Většina psů žere sice trávu ve chvíli, kdy trpí slabou žaludeční nevolností nebo gastritidou, tráva v žaludku jim pomůže obalit žaludeční šťávy a vyzvrátit je. Mnoho psů však žere trávu pravidelně, někteří pak z relativně pošetilých důvodů, jako je snaha zbavit se pachuti z podaného léku nabo snaha upozornit na nutnost změnit potravu. Povídání o tom, že když pes řžere trávu, bude pršet, je potom zcela nesmyslné.
Některá plemenajsou hypoalergická
Ani toto tvrzení neodpovídá pravdě. Žádné plemeno není hypoalergické. Většina alergií lidí je způsobena alergií na proteiny v lupech. Někteří psi však línají nebo pouštějí kombinaci zbytků odumřelé kůže méně naž ostatní, třeba maltézáčci, pudlové, italští chrtíci nebo kerry blue teriéři
Studený a vlhký nos znamená zdravého psa
Zatím co vlhký nos skutečně odpovídá normálnímu stavu, pes po probuzení má nos chvilku normálně suchý. Stejně tak teplota nosu odpovídá teplotě vnější a v normálních podmínkách by měla odpovídat teplotě psa. Suchý a horký nos však naznačuje nějakou chorobu nebo zvýšenou teplotu.
Ostříhání psa ochladí
Pes se potí jen dýchacím traktem a zespodu na tlapkách. Ostříhání nebo dokonce oholení mu v pocení nijak nepomůže. Psí kožich mu spíše pomáhá v tepelné izolaci, a navíc slouží jako ochrana proti škodlivému UV záření.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama